Mit eszik a csik?
A kiscsik szletse utn mr 2 rn bell szopik, s az els hnapban nem is fogyaszt mst, mint anyatejet. A kancatej nemcsak teljes rtk tpllk a csik szmra, hanem immunerst is. A fiatal llat esetben tulajdonkppen nem beszlhetnk immunrendszerrl, mert szervezetben a szletsekor nincs ellenanyag. Ez ugye elg kellemetlen tud lenni betegsg esetn, gyhogy clszer vatosan bnni a fiatal csikkkal. Az ellenanyag a fcstejjel (ami nem ms, mint a kancatej az els 24-36 rban) kerl a szervezetbe.
A fcstejnek nem vletlenl adtak kln nevet, a beltartalma ugyanis eltr a norml kancatejtl: magas az immunitsrt felels sejtes alkotrszek s a nagy molekulj anyagok (fehrjk s svnyi anyagok) szma. Mivel ezek az anyagok nem jutnak t a placentn a vemhessg sorn, viszont a csik letben maradshoz ezekhez mielbb hozz kell jutnia, erre a tej s a szoptats a legkzenfekvbb megolds. Az immunanyagok egy rsze aktv mdon, a vkonyblen keresztl, msik rsze pedig passzv mdon szvdik fel. A csik sajt immunrendszere ltalban 70-72 nap alatt fejldik ki, addig a fcstej biztostja szmrra az immunitst.
A fiatal csik enzimrendszere eltr a felntt llattl, a gyomrban nincs fehrjebont enzim s nincs ssavtermels. Mr csak ezrt sem etethetjk rgtn zabbal, kockacukorral s tlttt kposztval. A fehrje srtetlenl jut el a vkonyblig, majd onnan szvdik fel. A csik gyomrban az enzim- s ssavtermels krlbell 1 hnapos korban alakul ki.
A ltej tejcukortartalma igen magas: 6-7%, melynek bontst a laktz enzim vgzi. Ez az enzim azonban csak azoknl az llatoknl alakul ki, amelyek csak tejjel tpllkoznak. Mennyisge az elfogyasztott tejmennyisghez igazodik, ksbb a tejfogyaszts elmaradsval teljesen meg is sznik. Az egyb sznhidrtok lebontsrt felels maltz, szacharz s alfamilz enzim is csak 1 hnaposan alakul ki a csik gyomrban. Ezzel magyarzhat az rvn maradt llatok cukrozott tejjel val itatsakor kialakul rendszeres hasmens. Az ltalunk hasznlt rpacukor lebontsa ugyanis mikrobilis ton, a vastagblben trtnik, ezzel hascsikarst s hasmenst okozva az llatnak. Ettl nem lesz boldog a kiscsiknk, ezrt inkbb kerljk a cukrozott tej itatst, s kizrlag kancatejptl szerekkel etessk.
Ha rvn marad az llatunk, prbljunk dajkamamt szerezni, hogy elegend fcstejhez jusson a szervezete, de szmoljunk azzal, hogy szoptats lovat legalbb olyan nehz tallni, mint tlevel lhert. Az ilyen esetekre nem rt, ha van a spjzban egy kevs elre fagyasztott fcstej. Persze valsznleg nincsen, gyhogy marad a ltejptl szer. Vgszksg esetn vizezett, cukrozott tehntejet is adhatunk, a hatst fokozhatjuk egy kis drukkolssal is, az sosem rt, ebben az esetben ugyanis semmi jra nem szmthatunk: a csiknak egszen biztosan hasmenst fog okozni. Ami nemcsak neki kellemetlen, hanem neknk is majdnem annyira.
Viszont vigasztalhat a tudat, hogy az ilyen llatot hamarabb hozzszoktathatjuk az nll, vdrbl val ivshoz. Az rvn maradt lovat mindenkppen klntsk el, lehetleg ne erre az idpontra hvjunk ssze csaldi kupaktancsot az istllba, ne engedjnk idegeneket a kzelbe s gyeljnk nagyon a tisztasgra, mg jobban, mintha az NTSZ ellenrizn. Legyen eltte tiszta ivvz, j minsg szna (amit naponta cserljnk). Ha gy jrunk el, taln letben tarthatjuk a gyenge immunrendszer llatot.
|